banner2

banner1

banner22

Hobilerini atölyede öğreniyorlar

Adapazarı’nda küçük yaştan beri hayali olan sanat atölyesini açarak hayalini gerçekleştiren 40 yaşındaki Havva Fırat, Havva Fırat Sanat Merkezi isimli atölyesinde kendi yapmış olduğu çini, kaligrafi ve hat sanatı gibi eserleri sergilerken Hattat Gürkan Eren ile birlikte kursiyerlerine de bu konularda eğitim veriyor.

Adapazarı 25.03.2021, 12:11 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

Çocukluğundan beri sanat atölyesi açarak bu atölyede hem kendi eserlerini sergileyip hem de eğitim vermeyi hayal eden Havva Fırat, Adapazarı’nda Ocak ayında açtığı Havva Fırat Sanat Merkezi isimli atölye ile hayalini gerçekleştirdi. Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2010 yılında akademisyenlik yapmaya başlayan Havva Fırat Ocak ayında açtığı atölyede kursiyerlerine ders verirken aynı zamanda da eserlerini atölyede sergiliyor.

HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Açtığı sanat atölyesi ile çocukluğundan beri kurduğu hayali gerçekleştiren Geleneksel Türk Sanatları uzmanı Havva Fırat, “Güzel Sanatlar’a girmek ve kendi tasarladığım, ürettiğim ürünlerin bulunduğu bir atölye çocukluğumdan beri hayalimdi. Burayı açarak bu hayalimi gerçekleştirdim. Bu atölyeyi açmak biraz uzun ve meşakkatli oldu. Çünkü böyle bir atölye açmak tecrübe ve birikime ihtiyaç duyuyor. Öncelikle akademide biraz piştik. Orada hem eğitim alarak hem de eğitim vererek bu işi yapabilecek düzeye geldiğimize inandığımız vakit belli mali şartları da bir araya getirerek atölyeyi açmaya karar verdim ve açtım. Atölyemizde Türk Sanatları üzerine hat, kaligrafi, çini sanatını ve bazen de talebe göre eğitimini aldığım tezhip ve minyatür eğitimleri vererek öğrencilerimizi yetiştirmeye çalışıyoruz. Atölyemiz eğitimlerinde Hattat Gürkan Eren eşliğinde hat ve kaligrafi derslerimiz gerçekleşiyor. Çini ve seramik şekillendirme derslerinde de benim kurslarım oluyor” dedi.

GELENEKSEL TÜRK SANATLARI TEHLİKEDE

Geleneksel Türk Sanatları’nın teknolojinin gelişmesiyle birlikte tehlikede olduğunu belirten Fırat, “Türk Kültürüne ait bir sanat olduğu için verilen eğitimler ve medyanın yardımıyla daha fazla tanındı. Geleceğini de aydınlık görüyorum. Umarım yanılmıyorumdur. Çünkü kurslarımıza başvuran kişiler işin severleri ve meraklıları çok fazla. Ayrıca Geleneksel sanatların alanı geniş olması sebebiyle bizler birer restoratör olarak da yetişiyoruz. Şu an da atölyeye bağlı olarak mimari de yer alan kalem işi sanatını icra ediyoruz ve restorasyonlar yapıyoruz. Şuan da devam eden onardığımız ve sıfırdan yaptığımız cami süslemelerimiz var” şeklinde konuştu.

KURSİYERLER HOBİLERİNİ ATÖLYEDE ÖĞRENİYOR

Havva Fırat Sanat Merkezi’nde hat sanatı eğitimi alan Sevinç Türkan, “Benim hat yazıları çok hoşuma gidiyordu. Arkadaşımın teşvikiyle de hadi bir başlayalım dedik. Kaligrafi ve hat yapıyorum. Çok da zevk alıyorum. Devamını getireceğim inşallah” ifadelerini kullandı. Kaligrafi dersi alan Hande İlmik ise, “Ben aslında hat sanatı ile ilgileniyordum. Hat sanatını çok merak ediyordum. Hat kursuna yazıldıktan sonra kaligrafi daha fazla ilgimi çekti. O alana yöneldim. Hocamla birlikte de kaligrafi üzerine çalışmalar yapmaya başladık” dedi.

Yorumlar (0)