banner2

banner1

banner22

Aktarlar soğuk algınlığına meydan okuyor

Soğuk havalarının etkisiyle birlikte gribe yakalanmak istemeyen vatandaşlar aktarlara akın ediyor. Hem grip den hem de koronavirüsten korunmak isteyen vatandaşlar bağışıklık sistemini güçlendirecek bitki ve baharatları tercih ediyor.

Adapazarı 25.02.2021, 09:40 Editör: Aysima Kortak
Aktarlar soğuk algınlığına meydan okuyor
banner48

Haber // Serenay Yaşar

Sakarya’da kış ayının etkisini göstermesiyle birlikte vatandaşların ilk tercihlerinden birisi aktarlar oluyor. Grip ve soğuk algınlığına karşı şifalı bitkilerde çare arayan vatandaşların en çok bal, propolise yöneldiğini söyleyen aktar Ahmet Yaman piyasadaki sahte ballara çok dikkat edilmesini tavsiye ediyor.

SALEPİN KİLOSU BİN 600 TL

Adapazarı’nın tanılan esnaflarından Balcı Ahmet “Pandemide en çok adaçayı, ebegümeci, bal, propolis, polen, doğal kış çayları tercih ediliyor. Yediğimiz yemeklere çok dikkat etmeliyiz, kızartma yemekten kaçınılmalıyız hazır kimyasaldan kaçınılmalıyız. Hazır bulyon yerine kemik suyu kaynatıp içmek çok daha faydalı. Salepin kilosu bin 600 TL piyasada salep diye satılanların çoğu salep değil nişasta ile karıştırılmış kimyasal madde bu konuda hassas olmamız lazım” dedi.

MUCİZEVİ KARIŞIMLAR

 “Her evde karanfil, adaçayı, tarçın, zencefil evin olmazsa olmazları evlerde gayet pratik bir şekilde bunlardan karışım yapıp kullanabilirler.  Soğuk algınlığından korunmak için sabah akşam çörek otu içilebilir. Olmazsa olmazımız zencefil, zerdaçal, çörek otu paketlerimiz 5 TL çok fazla değil bunları sade şekilde dilerlerse sütle, balla, pekmezle karıştırıp tüketebilirler. Udi hindi bağışıklık sistemini üst düzeye çıkarıyor balla sütle ya da şekerli sütle karıştırılıp içilebilir. Dileyen pekmeze veya balla katıp yetişkinler tatlı kaşığıyla küçükler çay kaşığıyla sabah akşam tüketebilirler.” diye konuştu.

Yorumlar (0)