• Reklam
Reklam
Reklam

91 yıllık tecrübe...

Sakarya’ya TED Koleji’nin gelmesi büyük heyecan yarattı. 91 yıllık eğitim kurumunun öğretmen kadrosundan öğrenci kaydına, kampüs binasının ne zaman hazır olacağına dair birçok soruyu Okul Müdürü Yelda Özel’e sorduk

91 yıllık tecrübe...

Sakarya’ya TED Koleji’nin gelmesi büyük heyecan yarattı. 91 yıllık eğitim kurumunun öğretmen kadrosundan öğrenci kaydına, kampüs binasının ne zaman hazır olacağına dair birçok soruyu Okul Müdürü Yelda Özel’e sorduk

91 yıllık tecrübe...
Editor: Haberlisin
29 Mayıs 2019 - 13:56
Reklam

Kendine has çizgisi, öğrenci-okul ilişkisini sadece sınıf geçmek veya bilgi aktarmak olarak görmeyen TED Koleji artık Sakarya’da. 23 Şubat tarihinde Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Müdürü Sevinç Atabay’ında katıldığı tanışma toplantısının ardından Sakarya TED Okulları Müdürü Yelda Özel göreve başladı. TED’le ilgili merak edilenleri Okul Müdürü Yelda Özel’e sorduk. Sohbetimizin sonunda Sakarya ile TED Koleji’nin kısa sürede kaynaşacağı fikri hasıl oldu.

 Öncelikle TED Okulları olarak, Sakarya’ya hoş geldiniz demek isterim. İlk sorum: Türk Eğitim Derneğinin kuruluşuyla alakalı. Her şey nasıl başladı?
Teşekkür ederiz hoş bulduk. Sakarya’da TED Okulu açmaktan büyük onur duyuyoruz. Türk Eğitim Derneği, ülkemizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olma niteliğiyle “Türk Maarif Cemiyeti” adıyla 31 Ocak 1928’de kuruldu. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk daha savaş sürerken topladığı Eğitim Şurası’nda, Cumhuriyet’in eğitimdeki yol haritasını şekillendiriyordu. Bu yol haritasında elbette ‘toplum eliyle eğitimin kalkınması’ da vardı. Cumhuriyetimizin Kurucusu, her türlü yoklukla ve cehaletle mücadele edilen bir dönemde eğitimin yaygınlaşması, eğitimde kalitenin artırılması ve faaliyetlerin yürütülebilmesi için Derneğin meşalesini yaktı ve her şey böyle başladı.
 TED Ankara Koleji’nde uzun yıllar yöneticilik deneyiminizden sonra TED Sakarya Koleji’ne atandınız. Sizi tanımak isteriz; Yelda ÖZEL kimdir?
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdim. 1992 yılında başladığım öğretmenlik mesleğime çeşitli kolejlerde yönetici olarak devam ettikten sonra 2012 yılında TED Ankara Koleji’nde göreve başladım. Bu yıl itibarıyla da Türk Eğitim Derneği Genel Merkezi tarafından TED Sakarya Koleji’ne müdür olarak atandım.
 TED Sakarya Koleji’nin açılacağı duyulduğunda herkesin aklındaki ilk soru şuydu: Sakarya’da açılan TED Koleji, isim hakkı alınarak kurulan bir okul mu?
Türk Eğitim Derneği 91 yıldır, TED Sakarya Koleji dahil 41 okulu ile Türk eğitim standartlarını yükseltmek için çalışıyor. TED Okulları, sadece okul değil, aynı zamanda bir ekoldür. Türk Eğitim Derneği okul açma işlemlerini yatırım ortaklığı sistemi ile yürütmektedir. Bu sistemde okulun mali yükümlülükleri yatırım ortağı tarafından karşılanmakta olup, eğitim öğretim faaliyetleri ise tamamen Türk Eğitim Derneğinin yönetimindedir.
 Peki, TED Sakarya Koleji kampüsünüz ne zaman hazır olacak?
Kampüsümüz büyük oranda tamamlandı. Haziran ayı içerisinde velilerimizle bir tanışma kokteyli yapacağız. TED ekolünü ve eğitim ayrıcalığını Sakaryalı çocuklarla buluşturacağımız için çok heyecanlıyız.
 TED Sakarya Koleji’nin öğretmen kadrosu nasıl belirleniyor?
TED Sakarya Koleji’nde görev yapacak eğitim personeli istihdamı merkezi olarak yürütülmektedir. Okulumuza, Türk Eğitim Derneğinin web sayfası üzerinden yapılan başvurular değerlendirilerek, adaylar yazılı sınav ve mülakatlar için Ankara’ya davet edilmektedirler. Mülakat komisyonlarımız, alanlarında uzman akademisyenler, TED Okulları Müdür ve Zümre Başkanları ile Genel Merkez uzmanlarından oluşmaktadır. Yani, tüm TED Okullarında olduğu gibi TED Sakarya Koleji’nde de görev yapacak öğretmenlerimiz Genel Merkez kontrolünde belirleniyor.
 Öğrenci kayıtlarınız devam ediyor mu?
TED Sakarya Koleji, Sakaryalılar tarafından çok büyük bir ilgiyle karşılandı. Heyecanımıza ortak olan tüm Sakaryalılara teşekkür ediyorum. Öğrenci kayıtlarımız kontenjanlar dahilinde devam ediyor. 24 Şubat’ta yoğun bir katılımla gerçekleştirdiğimiz TED Okulları Giriş Sınavımıza giremeyen öğrencilerimize bireysel sınav hakkı tanıyoruz. Sınavda başarılı olan öğrenciler, okulumuza kayıt yapma hakkı elde ediyor.                                                                      

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Algı yapma çabası
Algı yapma çabası
Partisi belli değil
Partisi belli değil