• Reklam
Reklam
Reklam

90 dönümlük alan

Geyve’de havai fişek üretimine izin vermeyen devlet Pamukova’da arsayı da teşviki de verdi. Adanalı firma 90 dönümlük hazine arazisinde üretim yapmak için ön izinlerini aldı.

90 dönümlük alan

Geyve’de havai fişek üretimine izin vermeyen devlet Pamukova’da arsayı da teşviki de verdi. Adanalı firma 90 dönümlük hazine arazisinde üretim yapmak için ön izinlerini aldı.

90 dönümlük alan
13 Haziran 2018 - 11:13

Devlet Pamukova’da kendine ait araziyi Adanalı havai fişek üreticisi firmaya teşvikle birlikte tahsis etti. Merkezi Adana'da olan İdeal isimli bir firma Pamukova'da yatırım teşviki kapsamında 49 yıllığına kiraladığı 90 dönümlük arazide havai fişek üretecek. Firma yaklaşık 10 milyonluk yatırım yapacağını ve 50 kişi çalıştıracağını taahhüt ederek harp araç gereçleri ile silah mühimmatı, av fişeği, sivil patlayıcı depolama alanı olarak 90 dönümlük arsayı kiraladı.

PROJEDE NELER VAR

Proje kapsamında; 30 bin ton/yıl anfo, 100 milyon adet/yıl av fişeği ve 100 milyon adet/yıl hafif silah mühimmatı ve 50 ton kapasiteli yer altı galeri tipi patlayıcı deposu yapılması planlanıyor. Söz konusu proje 90 dönümlük araziye inşa edilecek. Projenin inşaat aşamasında 20 kişi, işletme aşamasında 50 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Adanalı firma havai fişek üretimi yapıyor. Adanalı firma yaklaşık 10 milyonluk yatırım öngördüğü arsayı 49 yıllığına kiralayıp ön izinlerini aldı.

PATLAMA OLMUŞTU

Geyve’de faaliyet gösteren havai fişek fabrikasında yaşanan patlama sonrası yeniden çalışmasına izin verilmemişti. Pamukova halkı Geyve’de patlama sonrası izin verilmeyen fabrikanın bir benzerinin kendi ilçelerine kurulacak olmasına tepkili. İlçe sakinleri daha önce ilçede Askeri Cephanelik’te meydana gelen patlamayı da hatırlatarak, “Geyve’de havai fişek üretimine izin vermeyen devlet bizim ilçemizde kendi arsasını veriyor. Biz sahipsizmiyiz” diyerek havai fişek üretecek firmaya karşı olduklarını dile getirdiler.

ÇED 3 TEMMUZ’DA

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü web sitesinde firma ile ilgili ÇED sürecinin başladığı duyuruldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün web sitesinden yapılan açıklama şöyle; Pamukova ilçesi sınırları içerisinde İdeal Av Spor Turz. İmal. San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan 5201 sayılı Harp Araç ve Gereçleri ile Hafif Silah Mühimmatı, Av Fişeği, Sivil Patlayıcı Üretim ve Depolama Tesisi projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır. Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 03/07/2018 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir.ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya SAKARYA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve SAKARYA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ölüme meydan okudular
Ölüme meydan okudular
‘Harika taraftar desteği vardı’
‘Harika taraftar desteği vardı’