• Reklam
Reklam
Reklam

5’inci durak Sakarya oldu

Anadolubank, 20. yılında Anadolu’da Ekonomi Buluşmaları adı altında Türkiye ekonomisine, KOBİ ve sanayicilere katkı sağlamak amacıyla il il gezmeye devam ediyor. Etkinliğin beşinci durağı Sakarya’da gerçekleşti.

5’inci durak Sakarya oldu

Anadolubank, 20. yılında Anadolu’da Ekonomi Buluşmaları adı altında Türkiye ekonomisine, KOBİ ve sanayicilere katkı sağlamak amacıyla il il gezmeye devam ediyor. Etkinliğin beşinci durağı Sakarya’da gerçekleşti.

5’inci durak Sakarya oldu
13 Mart 2018 - 11:55
Reklam

‘Sakarya öncelikli durağımız’

Bloomberg HT Moderatörü Hande Demirel’in yönetiminde gerçekleşen panele; Anadolubank Genel Müdürü Namık Ülke, Anadolubank Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı İlhan Küçükahmetler, Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran,  Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Kösemusul katıldı.

Anadolubank Genel Müdürü Namık Ülke, “coğrafi konumu ve nitelikli insan gücü ile ülkemizin en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden biri olan Sakarya’nın, 5 adet organize sanayi bölgesi, 8.000 adet civarındaki işletmesi ve 5.2 milyar USD ihracat hacmi ile öncü bir şehir olduğunu belirterek, bu özellikleri sebebiyle Sakarya’yı öncelikli duraklarımızdan biri olarak belirledik” açıklamasında bulundu.

Yerli sermayeli bir banka olmanın getirdiği milli sorumlulukla, tarımı sadece bir iş olarak değil, ülkemizin kalkınmasının temellerinden biri olarak gördüklerini belirten Anadolubank Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı İlhan Küçükahmetler, “Tarımsal faaliyet döngüsünde yer alan tüm birimleri ortak geleceğimiz için etkin, verimli kılmak ve sürdürülebilir tarıma destek olmak misyonumuzdur” dedi.

‘Enflasyon ortamından yararlanamıyoruz’

Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran “Dış ticarette önemli bir üs olan Sakarya’da dünya ve Türkiye ekonomisi üzerine verimli ve yapıcı tartışmaların yaşandığı bir gün oldu. Son 7 yılın en iyi büyümesine aday 2018’de küresel ekonomilerde özellikle de Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanacak toparlama kuşkusuz ki Sakarya ekonomisine katkı sağlayacak. Dünya’daki ve Türkiye’deki temel riskleri iyi yönetebilmemiz lazım” açıklamasında bulundu. 

Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu; “Ara ara endişe yaratan veriler gelse bile global ekonomide yüksek büyüme düşük enflasyon kombinasyonu devam ediyor. Hızlı büyüme – düşük enflasyon kredi ve faiz riskini azalttığından risk iştahı genelde yüksek seyrediyor. Türkiye ekonomisi global büyümeden hem yararlanıyor hem de katkıda bulunuyor. Fakat maalesef düşük enflasyon ortamından yararlanamıyoruz. Türkiye ekonomisinde enflasyonun en önemli nedeni döviz kurlarındaki artış. Kurlardaki baskı ise cari işlemler açığından kaynaklanıyor. Cari işlemler açığını yaratan yapısal sorunları çözebilirsek döviz kurlarında istikrarı yakalayacağız. Kurlardaki istikrar, enflasyon ve faizlerde düşüşü de getirecektir” dedi.

‘Otomotiv şehri Sakarya’

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Kösemusul,“Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak kaliteli eğitim, katma değerli güçlü üretim, nitelikli istihdam, alternatif sektör ve pazarlarla kuvvetlenen daha yüksek ihracat için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Karasu Limanı ile Karadeniz’den dünyaya açılarak, milli üretimler ve otomotiv şehri Sakarya hedefimize hızla yaklaşıyoruz. Sanayi, ticaret, tarım ve turizm sektörlerinin her birinde ciddi potansiyel ve avantajlara sahibiz. İhracatta ilk 5 il arasında olan, milli tank, milli trene ilave Türkiye’nin milli otomobiline de ev sahibi olacak lokomotif şehir Sakarya’ya 2023 yılına kadar ulaşacağımıza yürekten inanıyoruz. “ açıklamasında bulundu.

Anadolubank Adapazarı Şubesi Şube Müdürü Emin Korkutan, başarılı geçen panel ile Sakarya’da Anadolubank’ın tüm segmentlere yönelik ihtiyaçları için hazır olduklarını belirtti.

Panelin ardından katılımcılara ‘’KOBİ’ler İçin Devlet Desteği Tabanında Büyüme Yönetimi’’ başlıklı teşvik ve iş fırsatları konulu bilgilendirme atölyesi düzenlendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Dualarınıza muhtacız'
'Dualarınıza muhtacız'
‘Bereketsiz iş yapıyorlar’
‘Bereketsiz iş yapıyorlar’