• Reklam
Reklam
Reklam

13-16 Eylül arası yapılacak!

13-16 Eylül tarihleri arasında Söğütlü Belediyesi’nce düzenlenecek olan 34. Geleneksel Söğütlü Festivali ile ilgili tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Kaymakam Çiçekli; “Kültürünü kaybeden her şeyini kaybeder” dedi.

13-16 Eylül arası yapılacak!

13-16 Eylül tarihleri arasında Söğütlü Belediyesi’nce düzenlenecek olan 34. Geleneksel Söğütlü Festivali ile ilgili tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Kaymakam Çiçekli; “Kültürünü kaybeden her şeyini kaybeder” dedi.

13-16 Eylül arası yapılacak!
06 Eylül 2018 - 16:11
Reklam

Bahçem Kafe’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Belediye Başkanı Hüseyin Genç ev sahipliği yaparken, Söğütlü Kaymakamı Esengül Çiçekli, belediye başkan yardımcıları, ilçe belediye meclis üyeleri ve  güreşçiler katıldı.

“TÜRK KİMLİĞİNİ YAŞATMAK BOYNUMUZUN BORCU”

Bu yıl 34.’sü düzenlenecek olan festival ile ilgili düzenlenen toplantının açılış konuşmasını Söğütlü Kaymakamı Esengül Çiçekli yaptı. Kültürü korumanın önemine değinen Kaymakam Çiçekli, “Ben bu festivallerin ticari ve diğer boyutlarından ziyade en önem verdiğim hususu kültürel olarak hala Osmanlı dokusunu bin yıllık geleneğimizi yaşatıyor olmamızdır. Buna destek veren başta belediye başkanımız olmak üzere belediye meclis üyelerimize, kıymetli ağalarımıza teşekkürlerimiz arz ediyorum. İnşallah bu topraklarda yaşadığımız sürece Müslüman Türk kimliğini yaşatmak bizim boynumuzun borcudur. Bunun sacayaklarından biri de spor ve kültürdür. Dolayısıyla kültürünü ve kimliğini kaybeden her şeyini kaybeder” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS

Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç ise, festival ile ilgili yaptığı bilgilendirme konuşmasında, “33 yıldır süren bu geleneği bizler de devam ettirmeye uğraşıyoruz. Bu yıl 13 -16 Eylül’de inşallah Söğütlümüzde festivali düzenleyeceğiz. Festivalimizin bünyesinde Perşembe günü açılışla birlikte hayvan seçimi var. Cuma günü yemek yarışması, top yarışması, yedi şehrimiz var. Cumartesi günü bisiklet binme, at binme, geleneksel top atma yarışmalarımız olacak” dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZE BURS

Başkan Genç, festival sonrasında Söğütlü’den şehir dışına üniversiteye giden öğrencilere burs verdiklerini de belirterek, “Bunun yanında ben seçildiğimden beri Söğütlü’de 4 yıllık üniversite kazanan öğrencilerimize hediye veriyoruz. İnşallah bu sefer de bu gelenek devam edecek. Puanı en yüksek olan birinciye tam altın, bir valiz, bir bilgisayar çantası, hediye ediyoruz. İkinciye yarım altın, bir valiz, bir bilgisayar çantası hediye ediyoruz. Üçüncüye küçük altın, bir valiz, bir bilgisayar çantası. 25’e kadar aynı böyle hediye veriyoruz. 25’ten sonra kaç kişi olursa olsun bir valiz ve bilgisayar çantası veriyoruz. Çocuklarımız ilk defa evinden ayrılacak il dışına çıkacaklar bu yüzden bizde bunlara katkı sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

GÜREŞLER PAZAR GÜNÜ

Festivalin içeriğiyle ilgili geniş çaplı bilgi veren Belediye Başkanı Hüseyin Genç, “Festivalimiz aynı zamanda kaymakamımızın dediği gibi yöresel kültürleri yaşatmak ve geçmişten bugüne getirdiğimiz var olan kültürlerimizi asimile olmadan yarına taşıyabilmektir. Festivallerin bana göre de birinci hedefi bu olmalı. Bizim festivalimizin bölümünde koreografi diğer fotoğraf sergileri hepsi olacak. Aynı zamanda bildiğiniz gibi geçmişte yaklaşık 1 yıl kadar oldu. Yağlı Güreş üzerinde Kenter Birliği kurduk. Bu vesile ile Balıkesir’den 2 tane TIR’ımız gelecek. O TIR’ların içinde dünden bugüne yağlı güreş yapmış pehlivanlarımızın, ağalarımızın yazgıları ve resimleri de olacak. Yine bildiğiniz gibi Pazar günü de yağlı güreşlerimiz var.  Güreş severleri Pazar günü güreşimize davet ediyoruz” şeklinde konuştu.Burçin KÜÇÜKSOLMAZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırkpınar'da neler oluyor?
Kırkpınar'da neler oluyor?
Perşembe günü
Perşembe günü